Pajorama - Praktyczne zastosowania profesjonalnej fotografii gigapixel.

 
Czy można zobaczyć z bliska każdy szczegół architektoniczny Kościoła Mariackiego? np. GAŁKĘ NA IGLIGY WIEŻY Z ODBICIEM WIDOKU RYNKU! 
Moja gigapanorama na to pozwala! Kliknij i przekonaj się sam!!!https://www.pajorama.eu/mariacki/mariacki.html?s=pano3515&h=-0.1068&v=-0.3198&f=0.0145

Technologia obrazowania gigapikselowego choć ma już kilka lat, to w Polsce jest nadal w powijakach, niewielu ludzi w ogóle o niej słyszało i też nie wielu zdaje sobie sprawę z możliwości, jakie oferuje.

Wielu ludzi widząc po raz pierwszy  taką prezentację nie dowierza, że oglądanie szczegółów w takim przybliżeniu jest w ogóle możliwe.

Doskonale ilustrują to prezentowane przykłady reprodukcji, oraz fotografii gigapikselowych Kościoła Mariackiego i Ołtarza Wita Stwosza w Krakowie.

  GigaPanoramy        Wirtualne Zwiedzanie  

Kontakt:  Jurek Pajor   jurek@pajorama.eu  510 238 958

Zbliż się i zobacz szczegóły!http://bit.ly/lmbPNk
Zobacz na urządzeniu mobilnym.
Zeskanuj kod lub kliknijhttps://www.pajorama.eu/mariacki/mariacki.html

Nowość - Makrofotografia gigapikselowa!

Profesjonalne digitalizacje w skali makro o rozdzielczości pozwalającej dostrzec szczegóły niewidoczne gołym okiem!

Reprodukcja mapy o rozmiarach 159x262 cm, rozdzielczość 4,5 miliarda pikseli. 
800 ppi - punktów na długości 1 cala sfotografowanego obiektu!http://www.pajorama.eu/mapa/tatry.html
Gigapikselowa digitalizacja obrazu wykonana na zlecenie  
Muzeum Zamkowego w Malborku
Nazwa obrazu - Rynek Staromiejski w Malborku z widokiem na zamek
Autor - Walther
Datowanie - lata 20 XX w.
Tworzywo - płótno, farba olejna
Wymiary 60 x 91 cm
Rozdzielczość digitalizacji 35 072 x 25 398 pikseli - 980 ppihttp://pajorama.eu/malbork/digitalizacja/walther.html
Otwórz w nowym okniehttp://pajorama.eu/malbork/digitalizacja/walther.html

Makrofotografia gigapixel listu więźnia obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu.


Przykład możliwości technologii obrazowania gigapikselowego.

Wymiary 15 x 22 cm.

Rozdzielczość 40 000 x 27 800 pikseli  - 4600 ppi! (punktów na długości 1 cala fotografowanego obiektu)


Rozdzielczość 1,1 miliarda pikseli pozwala na wykonanie wydruku w rozdzielczości 254 dpi o wymiarach 4 x 2,7 metra, przy oglądaniu z bliska doskonale byłaby widoczna struktura papieru.

Otwórz w nowym okniehttp://pajorama.eu/gigapixel-makro/list.html
Dom Whisky w Jastrzębiej Górze, jedna z pierwszych moich fotografii wysokiej rozdzielczości wykonana amatorskim aparatem Sony DSC-H2 bez statywu!https://www.pajorama.eu/dom-whisky/whisky.html

0,12 Gpx

Zameczek Myśliwski w Promnicach.
Prezentacja składająca się z trzech fotografii gigapixel.
Widok od lewej strony  to jedna z pierwszych moich fotografii wysokiej rozdzielczości wykonana amatorskim aparatem Sony DSC-H2 bez głowicy panoramicznej!http://pajorama.eu/Images/Promnice/Zameczek%20w%20Promnicach.html
Rondo i Spodek w Katowicach (1 miliard pikseli)http://pajorama.eu/Images/Katowice%20Rondo/Rondo%20i%20Spodek%20w%20Katowicach.html
Kościół Mariacki w Krakowie z tarasu w Sukiennicach
Rozdzielczość 7,8 miliarda pikseli. 
Fotografia pozwala dostrzec szczegóły architektoniczne niewidoczne 
dla obserwatora będącego na miejscu.http://www.pajorama.eu/wirtualnymariacki/mariacki.html
Szopka w Bazylice Franciszkanów w Katowicach - Panewnikach
Największa szopka w Europie, fotografia powstała z połączenia 315 zdjęćhttp://www.pajorama.eu/Images/Szopka%20Panewniki/Szopka%20Panewniki.html

Ołtarz Wita Stwosza w Bazylice Mariackiej w Krakowie.

Rozdzielczość 4,5 miliarda pikseli.

Fotorafia powstała z połączenia ponad 400 zdjęć

Giga Fotografie Architektury - fotografie gigapixel jako metoda dokumentująca

i obrazująca lepiej niż dziesiątki zwykłych zdjęć!

Fotografie gigapikselowe to idealny sposób na prezentacje w Internecie obiektów o ciekawej architekturze, bowiem zawierają w sobie plan ogólny, przy jednoczesnej możliwości zbliżania i perfekcyjnego przedstawienia najdrobniejszych szczegółów architektonicznych.

Jest to także doskonała i innowacyjna metoda dokumentacji fotograficznej zabytków dla celów rekonstrukcji w przyszłości, oraz dla przyszłych pokoleń.

Tego typu prezentacje zawsze robią imponujące wrażenie i wywołują zaciekawienie osoby oglądającej.

Powstają z połączenia serii zdjęć wykonanych przy użyciu specjalnej głowicy panoramicznej i oprogramowania, które generuje obraz

nawet z kilkuset, czy kilku tysięcy pojedynczych fotografii.

Profesjonalne podejście do tematu pozwala na uzyskanie perfekcyjnego obrazu na którym nie widać łączeń, a wstępna obróbka w plikach RAW oraz technologia HDR gwarantuje uzyskanie doskonałego efektu kolorystycznego i tonalnego.

Efekt końcowy w postaci fotografii o rozdzielczości wielu gigapikseli można zaprezentować  w formie wydruku wielkoformatowego o niewiarygodnej szczegółowości widocznej nawet przy oglądaniu z bliska, lub w postaci prezentacji na stronę internetową.


Przykładowe zastosowania:

1. Digitalizacja Dziedzictwa Kulturowego.

    Zastosowanie technologii obrazowania gigapikselowego w ramach digitalizacji dziedzictwa kulturowego oferuje możliwości niezwykle precyzyjnego udokumentowania ważniejszych dóbr kulturowych, cenniejszych map, rękopisów, ozdobnych tkanin, obrazów rzeźb, elewacji i wnętrz ważniejszych obiektów zabytkowych i sakralnych.

Interaktywne prezentacje zabytków można wzbogacić o gigafotografie niektórych dzieł sztuki.

Ciekawym przykładem fotografii gigapixel jest szopka w Katowicach Panewnikach, którą można podziwiać na stronie Internetowej, ze szczegółami których nie dało się zobaczyć nawet będąc na miejscu, poza tym parafia ma doskonałą dokumentację fotograficzną, a szopkę mogą oglądać ludzie z każdego miejsca na Ziemi.


2. Obiekty o ciekawej architekturze.

    Uniwersalna prezentacja pozwalająca na podziwianie obiektu w całości przy jednoczesnej możliwości przybliżania i oglądania dowolnego szczegółu architektonicznego. Można wykonać szereg fotografii gigapikselowych z każdej strony budynku i połączyć je w wycieczkę wirtualną wraz z panoramami i fotografiami gigapikselowymi wykonanymi wewnątrz obiektu.


  1. 3.Konserwatorzy zabytków.

    Doskonała metoda dokumentacji fotograficznej przed i po konserwacji, a także w  przypadku konieczności rekonstrukcji zniszczeń obiektu,

pozwala na szczegółową ocenę stanu np. elewacji za pomocą jednej fotografii - można oglądać obiekt w całości, a po przybliżeniu ocenić stan poszczególnych fragmentów architektonicznych.


4. Promocja gmin i regionów.

   Cała miejscowość na jednej fotografii, gigapanorama na której widać tereny rekreacyjne ośrodki agroturystyczne, sportowe, wyciągi narciarskie, lub w formie wycieczki wirtualnej z gigapanoramami wykonanymi z różnych miejsc z możliwością dodania opisów i przejść do wirtualnych wycieczek poszczególnych obiektów widocznych na gigapanoramie.

Trudno sobie wyobrazić bardziej kompleksową prezentację miejscowości i regionu.

Zaletą tego typu projektów jest możliwość modyfikacji prezentacji z biegiem czasu, np. można dodawać panoramy, gigapanoramy, opisy, galerie zdjęć, hotspoty, mapy, loga, reklamy.itp.


Wieloletnia praktyka w działalności fotograficznej, fascynacja nowymi technologiami obrazowania oraz zastosowanie specjalistycznego sprzętu i oprogramowania w połączeniu z bardzo wydajnymi komputerami „Macintosh” dały mi możliwość uzyskania najwyższej jakości obrazu w rozdzielczościach jakich nikt inny w Polsce nie oferuje.

Jestem otwarty na wszelkie propozycje współpracy szczególnie ze strony gmin, muzeów, konserwatorów zabytków i właścicieli obiektów o ciekawej architekturze.